8 червня 2018

«Розмови з дружинами» - історія Світлани Гончарук

Ніколи не відмовлявся бути, де найбільш важко…

Знайомство та сімейне життя

Ми познайомилися у 2002 році, у нас було кохання з першого погляду. Я пішла служити до армії, щоб бути поряд із чоловіком. До того працювала бухгалтеркою.

Віталій завжди казав, що не має бачити наші сльози. «Світлано, усміхайся. І все буде добре». Неможливо було довго на нього ображатися, бо приходив із квітами та словами: «Сонечко, все добре». Усіх балував сюрпризами. Уночі перед днем народження доньки прикрашали кімнату: кульками, квітами, подарунками. Раптово збиралися в кінотеатр, відміняли всі інші плани.

Пам’ятаю історію ще до війни. Я була у госпіталі в Харкові, бо сильно захворіла, а чоловік у Донецьку. Він подзвонив, поцікавився як я. Пам’ятаю сказала, що погано, бо дуже самотньо. Віталій пообіцяв подзвонити після обіду, як відпочине після чергування. Коли він телефонував, я якраз вийшла прогулятися на вулиці. «Ну що ти сонечко, прокинулася, все добре?», – дивлюся – переді мною чоловік із квітами. Мені жодного слова не сказав. Хотів зробити сюрприз.  

Кур’єром хтось відправив шикарний букет квітів, коли я відпочивала на день народження в санаторії в Трускавці. Спочатку не могла зрозуміти від кого вони. Чоловік у зоні АТО – він не зміг би. Виявилося зміг. Сказала чоловікові, що отримала від когось букет, але не знаю від кого. Віталій ще жартував, як це я не на нього відразу подумала.

Взаємини із дітьми

Чоловік був доброю людиною та сім’янином. Доньку любив як свою рідну (ред. донька від першого шлюбу Світлани) і з сином мав добрі стосунки. Завжди старався проводити з ними більше часу: допомагав із уроками, влаштовував шопінг. Але часу постійно не вистачало, бо були чергування, відрядження...

Син сказав, що хоче бути військовим як тато, тому після 9 класу піде в суворовське. Єдине, хочеться, щоб займався фінансами. Наприклад, став військовим бухгалтером.

Про службу та АТО

У 2006 році мене призвали до армії, а наступного року частину передислокували до Донецька. Ми служили там до початку війни. Як почалися заворушення в Донецьку, був наказ тримали оборону частини, яка була в оточенні «Донецьк-Авдіївка». Віталій і я 2 місяці були в Авдіївці, згодом його направили до Волновахи – на 2 місяці. Через деякий час нас направили далі від Донецька. Завдання мого полку – збивати безпілотники.

Як почалася заворуха в Криму, нам наказали вивести всю техніку, щоб зберегти її. Ніхто не здогадувався, що буде на стільки погано. Думали, буде тихе і спокійне захоплення. А вийшло все навпаки.

У Віталія поранень не було. У травні 2014 я привезла йому бронежилет, який отримала від волонтерів. У хлопців не було ні касок, ні автоматів, ні бронежилетів. Вони по черзі одягали його на пости. Донецький аеропорт був за 2 кілометри від частини. Хлопцям увесь час доводилося ховатися в бункер, коли починався обстріл, бо не було чим відбиватися. Ми були в оточенні, ніхто не міг дібратися, окрім волонтерів. Міністерство оборони нічим не допомагало.

Про загибель

Чоловік загинув 2015 року. У нього було завдання: забрати в Авдіївці апаратуру. В «уазику» був він та водій, їм зробили «коридор», щоб спокійно проїхали. По дорозі потрапили в ДТП. Аварія не з нашої вини, їхали п’яні з  «Правого сектора» і врізалися в нашу машину. У ній були боєприпаси, які вибухнули після зіткнення. Машина згоріла повністю. Усі згоріли. Наказ не виконали…

Він пройшов бої в Авдіївці, а за якихось обставин постраждав. Віталій постійно казав: «Я не герой». Але ніколи не відмовлявся бути там, де найбільш важко. В Авдіївці залишився бо: «Хто як не я? Я не можу кинути своїх хлопців».

Про підтримку та сприйняття

Спочатку підтримували рідні та близькі. Потім я звернулася до «Люди допомагають людям». Допомагають і фінансами, і речами, і подарунками. Я вдячна їм.

Підтримує син, підтримую я сина. Так само підтримує дочка. Вона вийшла заміж за рік після загибелі чоловіка. Віталій хотів побачити, як вона виходить заміж. Казав: «Свєта, я дуже переживаю, що не зможу вальс з дочкою станцювати. Бо не вмію. Треба терміново вчитися». Як відчував… Так і не побачив, що у нас тепер ще внучка є.

Коли Віталій загинув, син мені сказав: «Мама, я уявив, що тато поїхав у відрядження. Просто у нього немає телефону. Він не може нам подзвонити, не може до нас приїхати». Йому напевно так легше сприймати. Перший час, Владислав завжди приносив до фотографії цукерку або печиво. Їв та пив поряд із фотографією протягом року. Потрошки звик, що тата немає. Син каже: «Ми повинні бути сильними, бо тато не любив, коли ми плачемо. Ми маємо завжди усміхатися». Ми стараємося.

Я відчуваю внутрішню підтримку чоловіка. Знаю, що він завжди поряд. Він дуже часто мені сниться. Розумію, що він за нами спостерігає, тому намагаюся робити все так, щоб не було соромно.

Про квартиру від міністерства

Я ж не одна така, тому було важко. Треба було про себе нагадувати, щотижня привозити документи. Протягом року я боролася за квартиру. Дякую міністерству, що почули. Треба стукатися в кожні двері, просто так не допоможуть.

За 20 років служби чоловіка не «заслужив» квартиру. У нас не було квартири, ми завжди знімали. Як каже свекруха: він зробив усе, щоб ми не залишилися на вулиці. Але сам так і не пожив у власній квартирі.

Про поради дружинам

Головне завжди підтримувати та розуміти. Там просто так не вижити. Любити і чекати. Бути з ними до кінця. Дай Бог, щоб всі повернулися. Не хочеться війни, не хочеться, щоб гинули. Скоріше б усі були вдома разом.

Хочеться, щоб усе було як раніше. Коли бачиш у реальності, що відбувається, то це дуже страшно. Хотілося б, щоб наші діти, внуки, тільки бачили мир та добро.

Про життя зараз

Ми залишилися з сином удвох. Я перевелася до Києва. Свекруха запропонувала бути разом, щоб якось одна одну підтримувати.  У нас з нею прекрасні взаємини. Щиро дякую їй за все. Ми разом переживаємо втрату. Хоча вже пройшло більше 2 років, біль не зникає, просто звикаєш із ним жити.

Синові дуже важко. І мені було дуже важко їхати у відрядження, залишати його. Розумію, що потрібна йому. Але я дала присягу, тому маю виконувати накази. Син казав: «Мама, я розумію, що ти не можеш відмовитися». Як чоловік казав: «Мені треба їхати. Я маю бути там, де всі хлопці». Так само і я. Якщо мені сказали, що треба їхати – я їду. Було самотньо та сумно без дітей. Але коли знаєш, що на тебе чекають – ти повертаєшся.

Складно фінансово, бо працюю одна.  Зарплата не дуже висока, хоча і військові службовці. Все одно це копійки. Головне, щоб було здоров'я, а все інше заробимо. Треба йти тільки вперед, не опускати руки, бо хто як не я? Я продовжую жити та служити.

Мої 14 років заміжнього життя були дуже хорошими. З чоловіком завжди було весело, не мали часу сумувати. Дуже позитивна та добра людина була, його всі любили та поважали. Чомусь гинуть саме такі. Я сподіваюся, що син буде схожий на Віталія. Бо за характером схожий на батька: такий же добряк.

 

Євгенія Луценко

Ми у ЗМІ

Всі статті
«Донька була для нього його маленьким сонечком…»

«Донька була для нього його маленьким сонечком…»

«Віктор був надзвичайним батьком. Донька була для нього його «Маленьким сонечком». А ще був дуже цілеспрямованим, завжди готовий вчитися новому. Сім‘я для Віті була понад усе» - розповідає про свого чоловіка Ольга.

Вони побачили одне одного перший раз на святкуванні дня народження спільного знайомого, на який Олю привела її сестра. Віктор одразу сподобався дівчині, бо був веселим, балакучим, високим, гарним хлопцем – як то кажуть «душа компанії». Віктор ще змолоду вирішив стати військовим, та й було з кого приклад брати, старший брат також був військовим, тож підтримав Віктора й допоміг. Молоде подружжя одразу стало жито самостійним життям. Кохали одне одного й чекали на дитину. Майбутній тато дуже хотів сина, але коли дізнався що буде донечка, то дуже зрадів. Він кохав свою донечку над усе. Кожну хвилину намагався бути з нею, возив на екскурсії в інші міста. В три роки Вероніка вже вільно читала і це завдяки йому. Він залюбки навчав її читати, а їй це дуже подобалося. Коли дочці був лише місяць, Оля захворіла, всі турботи на себе взяв Віктор. Купав її, годував, гуляв з нею. Родина була дуже дружньою. Коли хтось хворів, інший брав на себе всі обов’язки, всі хатні клопоти та турбувався про хворого. Часто відвідували батьків. Віктор працював у військовій частині військовим-хіміком, отже постійно був на службі. Але коли на вихідні він бував вдома, всі разом ходили гуляти.

Вже перебуваючи в зоні проведення АТО щовечора намагався телефонувати додому і побажати своєму Сонечку спокійної ночі. У рідкі моменти, коли з війни випадала відпустка додому – намагався зробити якомога більше справ по господарству. Займався ремонтом в квартирі та проводив багато часу з дочкою. Востаннє вони бачилися у переддень від’їзду в зону АТО. Він прийшов і сказав що їде в Десну – тренувати молодих бійців. Сім’я до останнього думала, що він там…В день від’їзду пообіцяв дочці, що поїде влітку з нею на море. Але не судилося…

Віктор загинув 15 лютого 2015 року. 14 та 15 числа він не виходив на зв'язок, хоча до цього кожного вечора телефонував. Ми теж до нього додзвонитися не могли. Але оскільки вважали що він знаходиться у Десні, то особливо не хвилювалися, думали щось із зв’язком – згадує Ольга, 16 лютого до мене подзвонила дружина брата Віктора і запитала де Вітя. На моє запитання «В чому справа? вона повідомила, що є інформація що насправді він перебував у зоні проведення АТО і їхню машину розстріляли із гранатомета.

Вероніці тоді було 7 років, вона вже все розуміла, і від неї не стали приховувати цю страшну новину. Дитина дуже болісно переживала втрату, як і вся сім’я. Життя змінилося, Оля з донькою вчаться жити з думкою, що тата вже ніколи не буде поряд. «Починаєш більше цінувати людей, що знаходяться поруч. Приходить розуміння, що життя – найцінніше що є в людини. Все інше – просто дрібниці» - ділиться думками Оля.

Козак Віктор загинув 15 лютого 2015 року під час супроводу колони, яка йшла польовою дорогою з смт. Луганське до міста Дебальцеве, потрапивши у засідку поблизу села Нижнє Лозове. Указом Президента України № 311/2015 від 4 червня 2015 року, "за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі", нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня (посмертно).

Держава надала родині загиблого однокімнатну квартиру, тож потрібні гроші на ремонт. Також потрібен сезонний одяг та взуття для Вероніки.

Люди допомагають людям! Кому допомагаєш ти?

Джерело: Левый Берег - LB.UA


Саша є прикладом справжнього чоловіка, люблячого батька, відданого сина та патріота своєї Батьківщини

Саша є прикладом справжнього чоловіка, люблячого батька, відданого сина та патріота своєї Батьківщини

«Познайомили нас друзі. Перше що запало в душу, Сашкові чорні очі та по дитячому щирий сміх. Потім почали спілкуватися, i згодом зрозуміли, що не можемо один без одного. Так - вирішили створити сім’ю» - ділиться спогадами Ірина, дружина Олександра Гордійчука.

Одразу після весілля вони з Сашком почали жити окремо, разом робили ремонт, коли дізналися про вагітність з нетерпінням чекали на появу дитини. Коли з’явилася Катруся, Саша сказав, що це найкращий день в його житті. Донька росла неймовірно схожою на тата i він, коли дивився на неї, казав що дивиться в дзеркало.

Саша дуже поважав своїх батьків, завжди радився з ними, про все розповідав. Велику цінність для нього мали родинні зв'язки загалом, тому підтримував теплі стосунки з усіма родичами, незалежно від віку. До вибору професії військового, батьки віднеслись з повагою та розумінням.

Олександр був професійним військовим, тричі перебував з миротворчою місією в Косово, де набував досвiду в своїй професiї. Поки чоловік був у відрядженнях, дружина з донькою лишалися самi та чекали його повернення. «Хочу сказати, що Саша настільки любив нас, що не було жодного дня аби не зателефонував до нас, запитати як пройшов наш день. Мені дуже бракує цього» - згадує Ірина.

Повернувшись з Косово, де Саша пробув рік, як миротворець, пробув дома лише 5 днiв, і потiм з бойовим завданням був направлений до зони проведення АТО. За час його служби, в нього була лише одна відпустка, також 5 днів, а згодом ми дізналися про нашу другу вагітність.

13 серпня 2014 року Саші не стало. Хоча про це стало відомо лише через 3 тижні. Пошуки серед полонених, поранених, загиблих тривали три безкінечно довгих, нестерпно болісних тижні. А потім страшна звістка, Саші немає…

Гордійчук Олександр загинув 13 серпня 2014 року під час наступу частин супротивника здовж російсько-українського кордону та артилерійського обстрілу, що супроводжував його. Указом Президента України № 270/2015 від 15 травня 2015 року, "за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі", нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

Я не хотiла вiрити i не вiрила, на впiзнання я не їздила, адже була на третьому мiсяцi вагітності. Впiзнали Сашу його сестра Наташа та дядько Микола. Волонтери допомогли доправити тiло додому – згадує Ірина, - це перiод найстрашніший у моєму житті.

Катрусинi слова, коли вона дiзналась про смерть тата: «Мамо ми ж ще не награлись, не наобіймались! Краще б я вмерла!» Чути таке вiд дiвчинки 5-ти років було страшно. Я зрозумiла, що моя дiвчинка змiнилась, що вона вже не така, як інші дiти. Повiрте, це дуже боляче.

Ми назавжди втратили дорогу людину. Я самотня жiнка, яка сумує за минулим. Моя старша донька й досi просить повернути батька, а менша Тата нiколи його не бачила. Не знаю, чи можливо оговтатись вiд цього.

Саша є, на мою думку, прикладом справжнього чоловiка, люблячого батька, вiдданого сина та патрiота своєї Батькiвщини. Це була дуже порядна, щира та добра людина.

Вiд держави отримала одноразову допомогу на половину з батьками, отримую пенсію по втраті годувальника.

Наразі роблю ремонт, частину вже подужала, та лишилась ще половина, намагаюсь збирати грошi, але з нинiшнiми цiнами, виходить погано, буду рада будь-якій допомозi.
 

ГОРДІЙЧУК ІРИНА МИКОЛАЇВНА (Райффайзен банк «Аваль»)

4188 3700 2325 8976


Люди допомагають людям! Кому допомагаєш ти?

Джерело: Левый Берег - LB.UA

"Боженька, віддай мені татка!"

"Боженька, віддай мені татка!"

Владислава виховувала мати. Батька він не знав. Рідний дядько, професійний військовий, приймав участь у вихованні племінника, тож і Владислав вирішив стати військовим.

У 2005 році до військової частини містечка Делятин, де працювала Надя, приїхав служити старший лейтенант-психолог Владислав Файфура. Ввечері, у місцевому барі, запросив дівчину на танець, став заходити в гості і познайомився з її двома донечками від 1 шлюбу. Дівчатка добре прийняли Владислава і раптом почали називати його татом. Згодом стали жити разом – однією сім’єю. Коли посаду, яку займав Владислав скоротили він почав їздити на заробітки закордон.

Одного разу, коли Владислав збирався на заробітки, запитав у мене, що мені привезти, я відповіла – "Привези мені те, що кожна жінка мріє носити до смерті". І коханий зрозумів мене - подарував обручку. Владислав хотів мати міцну сім’ю і мріяв про сина. Лише в червні 2012 року вони одружилися, а в 2013 році народився довгоочікуваний синочок - Дмитрик. "Коли розписувався, таким щасливим не був, як тоді, коли дізнався з УЗД що в нього буде син" - з посмішкою згадує дружина.

Чоловік все робив для своєї коханої, якій після пологів дуже важко було відновити здоров’я. Більшість турбот взяв на себе, варив каші, міняв памперси синові. Був ніжним, люблячим батьком. Готував, випікав власноруч смачний хліб. Дуже любив бувати на природі, ходити по гриби. Мріяв колись привести всю родину на чарівну галявинку, що знайшов у лісі, і чекав доки підросте синочок. Залюбки допомагав батькам своєї дружини, разом з ними копав колодязь.

"Ми були як дві половинки, що зійшлися разом" - так відчували вони одне одного. Одного разу я була на насосній станції, де працювала тоді. Падали сильні дощі і навкруги все було затоплено. Я опинилась ніби на острівку, вибратися звідти самій було не можливо. Поставила свічку і вже не очікувала на порятунок, як у дверне вічко побачила, що не зважаючи на перешкоди, велосипедом по бездоріжжю, до мене добирається Владислав. Він міцно обійняв і сказав - "З тобою більше нічого не станеться", - згадує Надя.

Мобілізували Владислава 9 квітня 2014 року. Тільки один раз потому він приїжджав додому. Це було 1 травня і тільки на одну ніч. Привіз синові м’яку іграшку Телепузика - тепер це наш талісман. Нічого дружині не розказав, а 8 травня його перевели в Миколаїв, далі на Одесу. Аж потім признався що їде до міста Луганська. Дуже просила берегти себе, хвилювалася. Він як міг заспокоював. Тільки коли вже знаходився у м. Щастя не зміг приховати, що дуже непроста і страшна ситуація.

16 червня чоловік сказав, що буде вночі чергувати на блокпості, і буде змога поспілкуватися. Вранці побачила смс, відправлене вночі: "Ти сама краща жінка на світі, яку я дуже кохаю". Стала телефонувати, бо хотіла почути голос коханого і подякувати за такі теплі слова, але він слухавку не брав. Того ж дня побачила в новинах, що загинули 10 буковинців. Мені подзвонила родичка Владислава Альона, і повідомила що з Владом погано. Що саме погано? – не могла зрозуміти я, відірвало руку, ногу? – допитувалася. "Немає твого Владислава…" відповіла вона. Він разом із побратимами на трьох БТР їхали на допомогу Айдарівцям, що потрапили у засідку. Хлопців врятували, але куля снайпера потрапила Владиславу у шию.

Коханого поряд немає, але його допомогу й досі відчуваю. Сниться постійно. Одного разу уві сні, присів поряд зі мною на ліжко, взяв за руку сказав: "Кохана, візьми себе в руки". На цвинтарі військові поставили йому пам’ятну стелу. Дімочка бачить зображення батька і не може зрозуміти, чому тато має літака і БТР, а досі не їде додому. Вдома вдивляється в татову фотографію і каже: "Татко я тебе дуже люблю! Боженька віддай мені татка!"


Держава надала родині Владислава 2 кімнатну квартиру у м. Івано-Франківськ. За допомогою коштів, що отримала по втраті годувальника, від платформи "Люди допомагають людям" та волонтерську допомогу зробила в тій квартирі ремонт.

Життя триває. Дімочка росте. Він ходить у дитсадок, та вже захоплюється вивченням комп’ютера.

Давайте разом підтримаємо родину загиблого в АТО Владислава Файфуру!

 

ФАЙФУРА НАДІЯ РОМАНІВНА 4188370021251783 (Райффайзен банк "Аваль")

ЛЮДИ ДОПОМАГАЮТЬ ЛЮДЯМ! КОМУ ДОПОМАГАЄШ ТИ?


Джерело: «Обозреватель»